Nordické brusle

přihlásit   košík prázdný

O nordickém bruslení

Nordické bruslení je sport, který se do České republiky začíná šířit ze Skandinávie a Nizozemí. O co jde? Jedná se o dálkové bruslení na přírodním ledu na nordických bruslích.

Nordické brusle jsou tvořeny asi 40-50cm dlouhými ocelovými noži, ke kterým je shora připevněno běžkařské vázání, které dovoluje volný pohyb patě nahoru a dolu, velmi podobný pohybu na běžeckých lyžích. To dodává dálkovému bruslení obrovskou výhodu oproti bruslení v klasických bruslích. Další výhodou jsou teplé, měkké boty a jejich velice snadné odepínání.

Představte si ranní slunce, které se odráží od zamrzlého jezera a ozařuje vám obličej, zatímco mu svištíte vstříc na bruslích. S nordickými bruslemi se bruslí samo. Stačí jeden malý odraz a svezete se přes deset metrů. Není divu, že pak můžete během dne najezdit desítky kilometrů. Prohlédnete si místa, na která se běžně nedostanete a hlavně si užijete úžasnou jízdu, kterou vám nordické brusle zaručují

Bruslení

                Dálkové bruslení je velmi rozšířeno hlavně ve Švédsku, kde celý fenomén započal na začátku minulého století. Nordické bruslení, má vlastně dvě podoby. První je skandinávská a druhá nizozemská. Ve Skandinávii se bruslí především na jezerech s kompletním bezpečnostním vybavením, zatímco v Nizozemsku se bruslí na umělých kanálech a ve vyznačených tratích, skrz vesnice a podél hustě obydlené krajiny. Bezpečnostní požadavky tudíž nejsou tolik přísné.


                Rozdílné profily bruslí a tedy i jiné vlastnosti jednotlivých modelů zaručují širokou škálu jízdních typů. Každá brusle je celistvý kus tvrdé nerezové oceli, takže nehrozí žádný defekt.

Bezpečnost

Zmrzlá ledová plocha možná v některých z vás vzbudí obavy. Nemusíte mít strach. Dobře zmrzlá a relativně ne tolik tlustá vrstva ledu udrží nad vodou dokonce i auto. Už při tloušťce ledu 7 cm můžete vstoupit na led.

Nejlépe uděláte, když tloušťku ledu před bruslením sami změříte. K tomu vám  poslouží násada od koštěte s pevnou, nejlépe železnou, špičkou. Zejména na konci ledna a v únoru, kdy jsou všechny nádrže zmrzlé na kost, prakticky žádné nebezpečí nehrozí. Nezapomínejte však kvalitu a tloušťku ledu průběžně testovat.

Člověk, který se rozhodne pro celodenní výlet na bruslích, by neměl riskovat a měl by mít u sebe bezpečnostní bodce. Ty vám v případě prasknutí ledu pomůžou dostat se z vody a následně na břeh. Jsou to 2-3cm dlouhé ostré hroty, připevněné k plastové rukojeti. Celé bodce váží dohromady několik desítek gramů a dají se pohodlně pověsit na krk tak, že vám při bruslení nebudou překážet a téměř je neucítíte.

Při případném prolomení poslouží už výše zmiňované bodce, lano nebo například běžkařská hůlka. Vylézat by se mělo směrem, kterým jste přijeli, tam je led nejpevnější. Je dobré mít sebou suché oblečení na převlečení. Na dlouhé tratě se není radno vydávat sám!

Vylézání z vody za použití bezpečnostních bodců

Video o vylézání z vody za pomocí bezpečnostních bodců naleznete zde: www.youtube.com/watch?v=VpJqKNeyaac

Lokality pro dálkové bruslení v ČR


             Ačkoli se to nezdá, v České republice je mnoho míst pro parádní bruslení. Bruslit se dá na rybnících, řekách, nádržích, slepých ramenech řek, lagunách a mnoho dalších.

Vodní nádrže

             Výhodou vodních nádrží je spolehlivost. Přehrady zamrzají až na výjimky pravidelně a led na nich je bezpečný. Jako první uvádíme Vodní nádrž Lipno, na které je i nejdelší bruslařská dráha dlouhá 11km. Tato trasa je pravidelně upravována a zaručuje perfektní zážitek z bruslení. Další velice zajímavá je vodní dílo Orlík. Zde se dá po ledě najezdit až 200km. Z ledu se Vám naskytnou pohledy, které nikde jinde nespatříte.
             Na některé vodní nádrže je vstup zakázán, jiné zase nezamrzají nebo jenom slabě. Zákaz platí pro vodárenské nádrže (Želivka), nezamrzají Štěchovice, Vranská přehrada.

Rybníky a kanály

             V neposlední řadě nesmíme zapomenout na rybníky, na kterých se dá také výborně bruslit. Existují skupiny lidí, kteří pravidelně pořádají vícedenní přejezdy rybníků např. v jižních Čechách. Nevýhodou těchto výletů je, že se musí hráze rybníků přecházet pěšky, což ale není žádný problém, pokud máte nordické brusle, které se dají jednoduše odepnout a přenést. Dále se dá také bruslit na Zlaté stoce v okolí Třeboně, která není příliš hluboká, takže nehrozí utonutí. Po zamrzlých ramenech se dostanete na místa, která jen těžko někdy jindy navštívíte.

             

            Snadná a rychlá manipulace.

Počasí

             Nezapomínejte bedlivě sledovat počasí. Ideální je, když je led čistý bez sněhové pokrývky. To se stává, pokud po oblevě přijde náhle a prudké ochlazení. Pokud nejsou ideální podmínky, doporučujeme raději vyčkat na další sezonu.